Спомен капела у Старом Броду
У кањону реке Дрине налазе се села Милошевићи и Стари Брод. До скора, мало ко је од млађих генерација знао да се у њима током Другог светског рата десио страшан злочин над српским становништвом.
Пролећа 1942. године усташке јединице предвођене Францетићем покрећу велику онфазиву са намером да протерају и побију србско становништво у источном делу Босне и Херцеговине. Бежећи испред усташа србски народ са подручја Сарајева, Романије, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска покушава прећи ријеку Дрину и спас потражити у Србији.
У Вишеграду италијанска војска није дозволила народу да пређе преко ђуприје и збјегови су кренили низ Дрину према селима Милошевићима и Старом Броду где су се налазиле скеле. Усташе стижу србску нејач и на најзвјерски начин врше убиства. Том приликом, од краја марта па до 4. маја, колико је трајала онфанзива, настрадало је 6000 срба.
Српска Православна Црква 2007 год. покреће иницијативу и уз благослов Митрополита Дабробосанског Николаја почиње изградњу споменика посвећеног српским жртвама страдалим на реци Дрини.
Споменик је освештао Митрополит Николај и епископ Милешевски Филарет 20. јула 2008. године уз салужење више свештеника и већег броја верника.
У Рогатици је 19. јула 2008. године одржана академија где су о овоме страдању говорили: проф. др. Смиља Аврамов, академик проф. др.Драган Недељковић, проф. др.Миливоје Иванишевић, книжевник Радомир Смиљанић, книжевник Бранислав Бојић, книжевник Момир Крсмановић, публициста Слободан Филимоновић.
Њихова излагања су објављења у зајдничком зборнику под називом Заборављени злочин које је објавила издавачка кућа Дабар из манастира Добруна.
На академији је емитован документарни филм са преживелим очевидцима који су сведочили о несхватљивим страхотама и страдањима које су преживели. Филм носи назив „ Дрино водо очи девојачке“, а урадили су га новинар Радоје Тасић и сниматељ Новак Кежић.
Због великог интересовања и прикупљеног већег броја имена страдалих почело се са изградњом спомен капеле у Старом Броду где је планирано уписивање имена мученика србских.
Радови на капели почели су половином 2009. године и до данас завршени су зидарски радови. Радове на зидању капеле водили су Милан Комад и Мирослав Шушњар из Вишеграда. Комплетан пројекат спомен капеле донирао је Рато Рајак.
На Вакрсни понедељак у хотелу „Вишеград“ одржано је духовно- донаторско вече где су прикупљена средства у износу од 20 хиљада марака за наставак радова.
Одборници за изградњу Спомен капеле су:
- Председник: Драго Гавриловић
под.пред: Миле Ђуричић
благајник: Душко Божић
члан: Десимир Шаренац
члан: Жељко Ђуричић
члан: Мирослав Којић
члан: Ненад Радовић
свештеник Драган Вукотић